Tatranská Madona - najväčšia mozaika na svete z mincí
Tatranská Madona - unikátne dielo z mincí, ktoré zdobí Liptov
Ako vznikla Tatranská Madona, ktorá sa nachádza pri vstupe do aquaparku Tatralandia? Kto je autorom námetu a aký je význam tohto diela? Prečítajte si o histórii a symbolike najväčšej mozaiky na svete z mincí.
V Liptovskom Mikuláši sa nachádza jedna z najzaujímavejších a najkrajších mozaík na Slovensku. Ide o Tatranskú madonu, ktorá je vytvorená z viac ako 115 tisíc slovenských obehových 1 korunových mincí, na ktorých je vyobrazená Madona. Mozaika je výtvarnou štylizáciou pôvodne gotickej Kremnickej madony, ktorá patrí do najstarších a najhodnotnejších sošiek na Slovensku.
Tatranská madona bola odhalená v roku 2007 pri vstupe do Aquaparku Tatralandia ako súčasť osláv 15. výročia založenia Slovenskej republiky. Autorom námetu Tatranskej Madony akademický maliar Marián Prešnajder.
Tatranská madona sa tiež uchádzala o zápis do Guinnesovej knihy rekordov ako najväčšia mozaika z mincí na svete. Podľa organizátorov výroby mozaiky sa náklady na jej vytvorenie pohybovali okolo tri milióny korún. Umelecká hodnota bola odhadnutá na takmer desať miliónov korún. Dielo má 52,5 štvorcového metra a je asi najväčšie svojho druhu na svete. Meria 7 x 7,5 m . Mozaiku skladalo 155 ľudí dva dni.
Mozaika má nielen veľkú umeleckú hodnotu, ale aj symbolickú a kultúrnú hodnotu. Je to prejav úcty k histórii a tradíciám Slovenska, ale aj k jeho súčasnosti a budúcnosti. Je to tiež prejav lásky k prírode a kráse Tatier.
Tatranská madona je teda nielen originálnym umeleckým dielom, ale aj vzácny pokladom Slovenska. Ak máte možnosť navštíviť Liptovský Mikuláš, nezabudnite si ju pozrieť na vlastné oči.