Travelco
pred 1 rokom | 152 videní | 10 minúty čítania

7 novodobých divov sveta: Poznajte ich históriu a zaujímavosti

7 novodobých divov sveta: Poznajte ich históriu a zaujímavosti

7 novodobých divov sveta: Poznajte ich históriu a zaujímavosti

Poznáte 7 novodobých divov sveta? Sú to stavby, ktoré prekonali všetky prekážky a stali sa symbolmi ľudskej tvorivosti. V tomto článku sa dozviete o ich histórii a zaujímavostiach. Zistite, prečo sú tak obdivované.

Čo majú spoločné Veľký čínsky múr, Petra, Koloseum, Chichén Itzá, Machu Picchu, Taj Mahal a socha Krista Spasiteľa v Riu? Okrem toho, že sú to nádherné a impozantné stavby, ktoré svedčia o ľudskej tvorivosti a kultúre, je to tiež 7 novodobých divov sveta. Tieto divy boli vybrané z viac ako 200 nominovaných pamiatok v roku 2007 v rámci globálnej iniciatívy organizovanej švajčiarskou nadáciou New7Wonders. V tomto článku sa pozrieme na históriu a zaujímavosti o každom z týchto divov a dozvieme sa prečo si zaslúžia svoje miesto medzi najobdivovanejšími stavbami na svete.

Chichen Itzá je jednou z najvýznamnejších archeologických lokalít mayskej civilizácie na polostrove Yucatán v Mexiku. Jeho názov znamená „ústa studne itzaov“, čo odkazuje na posvätný cenote, ktorý bol považovaný za vstup do podsvetia. Chichen Itzá bol hlavným centrom severnej mayskej nížiny od konca klasickej doby (okolo 600–900 n.l.) až po koniec klasickej doby (okolo 800–1050 n.l.). Vrcholom jeho rozvoja bol v 10. storočí, keď sa stal politickou, vojenskou, náboženskou a obchodnou metropolou s viac ako 35 000 obyvateľmi.

Chichen Itzá je známy svojimi impozantnými stavbami a architektúrou, ktorá odráža rôzne kultúrne vplyvy. Medzi najznámejšie pamiatky patria:
Pyramída Kukulkana alebo El Castillo – štvorstupňovitá pyramída s deviatimi terasami a schodiskami na každej strane. Na vrchole stojí chrám venovaný bohu Kukulkánovi alebo Quetzalcoatlovi. Pyramída je navrhnutá tak, aby dvakrát ročne pri rovnodennostiach vytvárala ilúziu hada plaziaciho sa po schodoch.
Veľké ihrisko pre loptovú hru – najväčšie ihrisko pre mayskú loptovú hru na svete s rozmermi 168 x 70 metrov. Na oboch stranách ihriska sú kamenné kruhy umiestnené vo výške šesť metrov nad zemou. Hráči museli dostať loptu cez tieto kruhy pomocou bokov alebo bedier.
Chrám bohov – pyramída so štyrmi schodiskami a chrámom na vrchole. Na jej fasáde sú vyobrazené masky boha Chaaca alebo Tlaloca, boha dažďa a plodnosti.

El Caracol alebo Slimák – okrúhla budova postavená na štvorcovej platforme so schodiskom vedúcim k observatóriu na vrchole. Budova má niekoľko okien orientovaných podľa pohybu planét a hviezd.
Chichen Itzá je jedným z nových siedmich divov sveta od roku 2007 a patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie Mexika.

Cristo Redentor - socha Ježiša Krista na vrchu Corcovado v Brazílii: Socha Krista Spasiteľa je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších pamiatok Brazílie. Je postavená na vrchole pahorka Corcovado, kde sa týči nad mestom Rio de Janeiro s roztiahnutými rukami. Socha má 30 metrov na výšku a 8 metrov na šírku a váži 635 ton1. Je vyrobená z betónu a pokrytá dlaždicami z pieskovca.

Socha bola postavená v roku 1931 ako symbol kresťanskej viery a lásky k Brazílii. Je dielom francúzskeho sochára Paula Landowského, ktorý navrhol tvár Krista, a brazílskeho inžiniera Heitora da Silvu Costu, ktorý navrhol telo. Socha bola financovaná verejnou zbierkou a stavebné práce trvali päť rokov.
Socha Krista Spasiteľa je nielen náboženskou atrakciou, ale aj súčasťou svetového dedičstva UNESCO od roku 2012. V roku 2007 bola vyhlásená za jeden z nových siedmich divov sveta. Socha je osvetlená v noci rôznymi farbami podľa príležitostí alebo udalostí.
Nápad postaviť sochu Krista na vrchole Corcovada sa objavil už v roku 1850, keď katolícka cirkev chcela vyjadriť svoju vďaku za nezávislosť Brazílie od Portugalska. V roku 1921 sa začala verejná zbierka na financovanie projektu, ktorý mal byť súčasťou osláv storočnice nezávislosti.
Zo 130 návrhov bola vybraná socha Krista s roztiahnutými rukami ako symbol pokoja a ochrany. Socha Socha bola postavená na vrchole Corcovada, ktorý je súčasťou národného parku Tijuca Forest.

Socha bola niekoľkokrát poškodená bleskom a musela byť opravovaná. V roku 2008 jej pridali bleskozvod a osvetlenie LED. V roku 2010 jej pridali schodisko a výťah pre lepší prístup k soche.
V roku 2021 oslávila socha svoje 90. výročie existencie. Pri tejto príležitosti sa konali rôzne slávnosti, vrátane bohoslužby priamo pod sochou a predstavenia nového alkoholického nápoja nazvaného Cristo Redentor Gin.

Koloseum je eliptický amfiteáter v centre Ríma, ktorý bol postavený v 1. storočí n.l. za vlády cisárov Vespasiána a Titusa. Bol najväčšou stavbou svojho druhu v Rímskej ríši a mohol pojať až 80 000 divákov.

Stavba Kolosea trvala približne 10 rokov. Začala sa medzi rokmi 70 a 72 n.l. za cisára Vespasiána a bola dokončená v roku 80 n.l. za cisára Tita1. Za vlády Domitiána (81–96) boli ešte urobené nejaké úpravy. Koloseum bolo postavené ako dar pre rímsky ľud a ako prejav moci a bohatstva rímskych cisárov
V Koloseu sa konali rôzne podujatia, ako napríklad gladiátorské zápasy, bitky ľudí a divokých zvierat, námorné bitky alebo popravy. Koloseum bolo navrhnuté tak, aby sa mohlo meniť podľa potreby - napríklad pomocou špeciálnych mechanizmov sa dalo zaplaviť arénu vodou a simulovať námornú bitku. Koloseum bolo tiež vybavené obrovskou plachtou (velarium), ktorá chránila divákov pred slnkom alebo dažďom.

Koloseum je dnes hlavnou turistickou atrakciou v Ríme a symbolom rímskej kultúry a histórie. Je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO od roku 1980. Koloseum je tiež miestom pamiatky kresťanských mučeníkov, ktorí tu boli zabíjaní za svoju vieru. Každý rok sa tu konajú rôzne spoločenské a kultúrne akcie, ako napríklad koncerty alebo divadelné predstavenia.

Tadž Mahal je nádherné mauzóleum v Indii, ktoré je považované za jeden z najkrajších príkladov Múrskej architektúry na svete. Bol postavený v 17. storočí Mogulským šahom Džahanom na pamiatku jeho milovanej manželky Mumtaz Mahal, ktorá zomrela pri pôrode jeho 14teho dieťaťa. Tadž Mahal znamená “koruna paláca” a odráža krásu a vznešenosť Mumtaz Mahal.

Tadž Mahal sa nachádza na brehu rieky Jamuna v meste Agra v štáte Uttar Pradesh. Je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO od roku 1983. Tadž Mahal je postavený z bieleho mramoru zdobeného polodrahokamami a náboženskými nápismi. Mauzóleum je obklopené štyrmi minaretmi a rozsiahlou záhradou s fontánami a bazénom.

Tadž Mahal je symbolom večnej lásky a krásy. Je navštívený miliónmi turistov každý rok, ktorí obdivujú jeho architektonickú dokonalosť a harmonické proporcionalitu. Tadž Mahal je tiež miestom modlitby a úcty pre moslimov i iných vierovyznaní.
Podľa jednej desivej legendy dal Džahan po dokončení Tadž Mahalu odťať ruky všetkým architektom a stavebným robotníkom. Nechcel totiž, aby niekde inde postavili podobnú budovu.

Machu Picchu je starobylé incké mesto v Peru, ktoré je považované za jeden z najdôležitejších archeologických pokladov na svete. Nachádza sa na horskom hrebeni v nadmorskej výške 2430 metrov nad úrovňou mora a je obklopené zelenými údoliami a strmými vrcholmi. Machu Picchu znamená “starý vrch” v kečuanskej reči a bol postavený v 15. storočí ako kráľovské sídlo pre inckého vládcu Pachacúteca.

Machu Picchu je pozoruhodný svojou architektúrou a urbanizmom, ktoré sú prispôsobené náročnému terénu a harmonicky zapadajú do prírodnej scenérie. Mesto sa skladá z viac ako 200 budov rozdelených na dve hlavné časti: poľnohospodársku a mestskú. V poľnohospodárskej časti sa nachádzajú terasy pre pestovanie plodín a skladovanie potravín. V mestskom jadre sa nachádzajú chrámy, paláce, fontány, observatória a obytné domy.

Machu Picchu bol opustený krátko po španielskej invázii do Peru v 16. storočí a zostal neobjavený pre väčšinu sveta až do roku 1911, keď ho objavil americký historik Hiram Bingham. Odvtedy sa stal jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Južnej Amerike a bol vyhlásený za Svetové dedičstvo UNESCO v roku 1983. Machu Picchu je svedectvom o bohatej kultúre a histórii Inkov, ktorí boli schopní vybudovať majestátne dielo uprostred divokej prírody.

Petra je starobylé mesto v juhozápadnom Jordánsku, ktoré bolo kedysi centrom nabatejského kráľovstva v helénistickom a rímskom období. Petra je známa svojimi skalnými stavbami a hrobkami vytesanými do červeného pieskovca. Petra bola dôležitou križovatkou medzi Arábiou, Egyptom a Sýriou-Féniciou a prosperovala vďaka obchodu s kadidlom, myrhou a ďalšími luxusnými tovarmi.

Petra bola osídlená už od praveku, ale jej najslávnejšie obdobie nastalo medzi 4. storočím pred Kr. a 1. storočím po Kr., keď sa stala hlavným mestom nabatejskej ríše. Nabatejci boli arabskí nomádi, ktorí sa usadili v Petre a rozvinuli jedinečnú kultúru ovplyvnenú gréckymi, rímskymi a orientálnymi prvkami. Medzi ich najväčšie architektonické diela patrí Khazneh (Pokladnica), Ad Deir (Kláštor), Al-Siq (Úžina) a Al-Khazneh (Hrad).

Petra začala upadať po anexii Rimanmi v roku 106 po Kr., keď sa zmenili obchodné trasy a mesto postihli zemetrasenia. V 7. storočí po Kr. bola Petra opustená pre väčšinu sveta a zostala neobjavená až do roku 1812, keď ju objavil švajčiarsky cestovateľ Johann Ludwig Burckhardt. Odvtedy sa stala jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií na Blízkom východe a bola vyhlásená za Svetové dedičstvo UNESCO v roku 1985.

Čínsky múr je najdlhšia umelo vybudovaná stavba na svete, ktorá sa ťahá naprieč severnou Čínou. Jeho účelom bolo chrániť Čínu pred Mongolskými vpádmi a inými nepriateľmi. Čínsky múr bol budovaný v rôznych obdobiach a pod rôznymi dynastiami, ale jeho dnešný vzhľad pochádza predovšetkým z 15. až 17. storočia za dynastie Ming.

Čínsky múr je považovaný za jeden z novodobých divov sveta a je národným symbolom Číny. Je navštívený miliónmi turistov každoročne, ktorí si chcú vychutnať jeho históriu, architektúru a scenériu. To že je Čínsky múr viditeľný z vesmíru je iba mýtus.
Čínsky múr má mnoho rôznych úsekov, ktoré sa líšia podľa svojej histórie, architektúry a scenérie. Niektoré z najzaujímavejších častí sú:
Mutianyu: Táto časť múru je dlhá 20 km a leží 90 km od Pekingu. Je pokojnejšia a menej preplnená turistami ako iné úseky. Má 23 veží a je obklopená zelenými kopcami.

Pa-ta-ling: Toto je najnavštevovanejšia časť múru, ktorá sa nachádza 70 km od Pekingu. Má najkomplexnejšie vybavenie spomedzi všetkých úsekov, vrátane múzea, kina, lanovky, toboganu a nákupných a stravovacích zariadení.
Simatai: Tento úsek múru je považovaný za jeden z najautentickejších a najdivokejších. Je dlhý 5 km a leží 120 km od Pekingu. Je známy svojou strmou topografiou a neobvyklým dizajnom veží.

V tomto článku sme sa pozreli na novodobých sedem divov sveta a dozvedeli sme sa viac o ich histórii a zaujímavostiach. Tieto stavby sú nielen krásne a majestátne, ale aj plné symboliky a významu. Svedčia o tom, ako ľudia dokázali prekonať rôzne prekážky a vytvoriť úžasné diela umenia a architektúry. Novodobých 7 divov sveta sú skvelou inšpiráciou pre každého, kto chce objavovať svet a jeho kultúru. Ak ste si užili tento článok, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi a rodinou.

Podobné články

Južné Taliansko
Južné Taliansko
pred 2 rokmi | 7 minúty čítania
Burj Khalifa - najvyššia budova sveta a symbol Dubaja
Burj Khalifa - najvyššia budova sveta a symbol Dubaja
pred 1 rokom | 5 minúty čítania
Severné Taliansko
Severné Taliansko
pred 1 rokom | 5 minúty čítania