Travelco
pred 3 rokmi | 61 videní | 7 minúty čítania

Azorské ostrovy

Objavte neobjavené: Azorské ostrovy, raj uprostred Atlantiku Azorské ostrovy, ukryté perly Atlantického oceánu, ponúkajú jedinečné spojenie nedotknutej prírody, dramatických sopečných scenérií a kultúrneho bohatstva. Tento raj na Zemi je synonymom pokoja a dobrodružstva zároveň. Či už túžite po turistike cez zelené údolia, pozorovaní veľrýb, alebo kúpaní sa v horúcich prameňoch, Azory vás očaria svojou autentickosťou a pohostinnosťou. Pripravte sa na cestu, ktorá vás odvedie ďaleko od každodenného zhonu a ukáže vám čaro ostrovov, kde čas plynie pomaly, no zážitky sú nezabudnuteľné.
Azorské ostrovy

Azorské ostrovy

Zelené Azorské ostrovy, obmývané Atlantickým ocenánom, sú často nazývané najkrajšou európsku exotikou. Nie je tu veľa pláží, ale je tu možné objaviť pláže s čiernym aj bielym pieskom, ktoré sú čisté. Vstupy do mora sú kamenisté - z útesov. Deväť ostrovov, (ležiacich v oblasti Makronézie) sopečného pôvodu sa geograficky delia na východné, centrálne a západne. 
Na každom z nich sa nachádza letisko. 
Rozkladajú sa v oblasti s rozlohou 650 km2. 
Každý z ostrovov má jedinečnú tvár. 
Hlavným mestom súostrovia je Ponta Delgada. 
Úradným jazykom je portugalčina. 
Celoročne sem s obľubou mieria golfisti, milovníci turistiky, gurmáni aj rodiny s malými deťmi. Teplota na ostrovoch je celoročne suptropická, pretože táto oblasť je ovplyvňovaná Golfským prúdom. Tunajšia príroda je skutočne nádherná. Vysoké hory sa striedajú s rozkvitnutými lúkami, sopečnými krátermi, modrými jazerami, malými políčkami, čajovníkovým i tabakovými plantážami aj zlatistými plážami. V priebehu roka tú kvitnú ibišteky, rododendrony, azalky i kamélie. Najznámejšími zástupcami miestnej fauny sú divoké králiky, ktoré budú prenasledovať jastraby, kanáriky či morské čajky. 

Zaujímavý je aj svet pod hladinou mora. Hojne sa tu vyskytuje mnoho druhov rýb (tuniaky, sardely, mečúne, žralok, delfín) a tak si návštevníci môžu spestriť svoju dovolenku športovým rybárčením. Na východe leží najväčší z ostrovov São Miguel (759km²) na ktorom sa tiež nachádza správne stredisko Azor, Ponta Delgada. Pôvodná rybárska dedinka sa počas 17. a 18. storočia rozrástla v elegantnú metropolu s niekoľkými kostolmi a kláštormi. Úzke mestské uličky lemujú desiatky obchodov, kaviarní i reštaurácií. Azorská kuchyňa je veľmi pestrá. Prevláda v nej množstvo čerstvých rýb, plodov mora, zeleniny i hovädzieho mäsa. Skvelú povesť majú miestne polievky, ktoré bez problémov nahradia aj hlavný chod. Každý z Azorských ostrovov má svoje gastronomické špecifiká. Skvelú chuť má aj čerstvé ovocie (mučenka, banány, ananás, anona, guava) vypestované na ostrovoch.

Na ostově São Miguel sa nachádza jediná čajová plantáž v Európe (oblasť Gorreana). Zároveň sa jedná aj najnižšie položenú plantáž sveta. Ostrov je tiež domovom silnej pálenky licor de maracuja, vyrábané z mučenky. Na východ od hlavného mesta, vo vnútrozemí, leží v nadmorskej výške 700 m. Jazero Lagoa do Fogo (Ohňové jazero). Jeho brehy sú posiate vyvretou horninou tzv. Pemzou, ktorá má v sebe dutinky a vznáša sa na vode. V blízkosti malebného kúpeľného mestečka Furnas sa nachádza nádherná sopečná krajina, bohatá na minerálne pramene. Nachádza sa ich tu niekoľko desiatok a každý z nich má inú chuť aj teplotu. Romantickú atmosféru má Národný park Ribeira do Caldeirões, v ktorom sú k videniu krásne vodopády, historické vodné mlyny aj bohato kvitnúce záhrady. Pýchou ostrova sú dve majstrovské 18-jamkové golfové ihriská.

Geologicky najstarším ostrovom východu je Santa Maria (62 km²), ktorý sa vďaka najjužnejšej polohe môže pochváliť aj príjemným teplým a slnečným počasím. Ostrov je ľahko dosiahnuteľný trajektom z prístavu z Ponta Delgada. Nádherné sú predovšetkým miestne pláže, ktoré sú (na rozdiel od ostatných ostrovov s tmavým vulkanickým pieskom) pokryté svetlým pieskom. Pobrežie vytvára hlboké, romantické zálivy, lemované vinicami. Východná časť ostrova je hornatejšia, západ je rovinatý a nachádza sa tu tiež letisko. Strediskom ostrova je mesto Vila do Porto. Najvyšším bodom ostrova je Pico Alto (590 m.n.m.), ležiace vo vnútrozemí, z ktorého je nádherný výhľad do okolia. Najkrajšia pláž na ostrove je Praia Formosa s jemným svetlým pieskom, pozvoľným vstupom do mora aj pokojnú hladinou. Autentickú atmosféru ostrova možno nasať počas návštevy dediny Anjos s priezračným jazierkom, rybárskym prístavom aj kaplnkou v ktorej nechal slúžiť omše slávny Krištof Kolumbus. 

Centrálne skupinu ostrovov reprezentuje Terceira (403 km², ekonomicky najvýznamnejší ostrov), ktorý bol objavený portugalskými moreplavcami ako tretí v poradí. Nachádzajú sa tu romantické vinice, najväčší sopečný kráter z celého súostrovia, krásne sopečné jaskyne aj prístav Angra do Heroísmo s farebnými domčekmi, úzkymi uličkami, kaviarňami a kostolíkmi. Mesto býva považované za najkrajšie v Portugalsku. Roku 1980 zničilo mesto silné zemetrasenie. Dnes je centrum mesta zapísané na zozname UNESCO. V starobylom kláštore Sao Francisco sídli mestské múzeum so zaujímavými expozíciami, mapujúcimi históriu ostrova. Na ostrove sa nachádza 18-jamkové golfové ihrisko. 

Ostrov Faial (173 km²) je známy aj ako modrý ostrov. Vďačí za to záplave modrých kvetov, ktoré zdobia tunajšiu prírodu po celé leto. Nachádza sa tu veľký prístav jácht, termálne kúpele, sopka aj múzeum sakrálneho umenia. Hlavné mesto ostrova je Horta s veľkým prístavom. Na Costa de Fereita sa nachádza 400 m hlbokej kráterové jaskyne. Skvelým miestom na odpočinok sú termálne kúpele Veradouro. 

Ostrov Sao Jorge (246 km²) nie je príliš turisticky atraktívny, nenachádzajú sa tu žiadne piesočné pláže. Hlavnou zaujímavosťou je podmorská jaskyna s jazerom. Vyrába sa tu tiež vynikajúci syr. Hlavným centrom ostrova je Velas a Calheta. 

Ostrov Graciosa (62 km²) láka turistov na množstvo bielych veterných mlynov, vulkán Furna de Enxofre (hĺbka 100 metrov) aj starobylé uličky hlavného mesta Santa Cruz de Graciosa. Zaujímavá je tiež expozícia etnografického múzea. Povrch ostrova je skôr nížinatý a spadne tu najmenšie množstvo zrážok. Veľmi dobre sa tu darí pestovaniu vínnej révy, z ktorej pochádza svetoznáme víno značky Gaciosa. 

Ostrov Pico (447 km²) je pomenovaný po 2351 vysokom sopečnom kuželi, ktorý je najvyššou horou Portugalska. Na lávových svahoch ostrova sa nachádza vinárska oblasť, ktorá je vďaka svojej výnimočnosti zapísaná na zozname UNESCO. Hlavným mestom ostrova je Madalena. Nachádza sa tu múzeum lovu veľrýb. Za návštevu stojí lesný park Quinta das Rosas s mnohými exotickými rastlinami. V strede ostrova sa nachádza krásne jazero Lagoa de Capital. Arcos do Achorro je jedinečná skalné formácia na severe ostrova, ktorá vzdialene pripomína psí ňufák. K videniu je tu tiež celý rad jaskýň aj pobrežných tunelov vytvorených morskými vlnami. Priamo pod vulkánom je v súčasnej dobe budované 18-násť jamkové golfové ihrisko. 

Zástupca západných ostrovov je odľahlý Flores (143 km²) - ostrov kvetov. Hlavným centrom sú mestá Santa Cruz a Lajes. Vo vnútrozemí je sedem jazierok a kráter posiaty hortenziami. Turisti môžu navštíviť aj barokový kostol, pánske domy, etnografické múzeum alebo vidieť pozostatky kamenných mlynov. Corvo (17 km ²) najmenší z ostrovov s veľkým sopečným kráterom a dvoma jazierkami s ostrovčekmi.
 

 

Podobné články

Južné Taliansko
Južné Taliansko
pred 2 rokmi | 7 minúty čítania
Burj Khalifa - najvyššia budova sveta a symbol Dubaja
Burj Khalifa - najvyššia budova sveta a symbol Dubaja
pred 1 rokom | 5 minúty čítania
Severné Taliansko
Severné Taliansko
pred 1 rokom | 5 minúty čítania