Čierna Hora
Čierna Hora
Čierna Hora sa pozvoľna dostáva do popredia záujmu cestovateľov. Predstavuje lacnejšiu a menej preľudnenú obdobu populárneho Chorvátska. Leží v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove. Susedí s ďalšími balkánskymi štátmi - Chorvátskom, Albánskom, Srbskom, Bosnou a Hercegovinou a Kosovom. Úradným jazykom je čiernohorčina. Platnou menou je Euro. Návštevníci sa tu môžu tešiť na krásne historické mestá, divokú prírodu, horské rieky, jazerá i pláže Jadranského mora. Celé územie Čiernej Hory patrí k Dinárskému pohoriu, najvyššie vrcholky hôr presahujú nadmorskú výšku 2500 metrov. Najviac hornatou oblasťou je sever a západ krajiny. Nížiny je v krajine možné nájsť len okolo Skadarského jazera, ktoré je najväčšou vodnou plochou. Na území štátu sa nachádza 5 národných parkov (Lovćen, Durmitor, Prokletije, Biogradska Gora, Skadarské jazero). Na pobreží sa rozkladá jeden z najväčších jadranských zálivov - Boka Kotorská. Vznikol zatopením dvoch údolí. Čiernohorské pobrežie sa tak tiahne od Boky Kotorskej až k ústiu rieky Bojany (293 km). Územie štátu leží v subtropickom podnebnom pásme, pre ktoré sú typické teplé a suché letá a mierne daždivé zimy. Hlavným mestom je malebná Podgorica. Mesto Bar leží v južnej časti pobrežia v Barského zálivu. Nachádza sa tu rozsiahly prístav. Centrum mesta je rozdelené na historickú a modernú časť. Historické centrum bolo v minulosti poškodené zemetrasením, ale za pozretie stojí palác v ktorom sídli archeologické múzeum. Na severe mesta leží pláž Topolica (750 m, okruhliaky, pozvoľný vstup do mora, plážový servis). Obľúbená je tiež 2 km dlhá pláž Zukotrljica (kamienky) alebo piesčitá Crvena plaža.
Na plážach sú k dispozícii strediska vodných športov. V letovisku je mnoho ďalších príležitostí pre športovcov (tenis, futbal, atletika, plážový volejbal, minigolf, cyklotrasy). V centre je tiež veľa reštaurácií, barov, obchodov, diskoték, nočných klubov i kaviarní. V hlavnej sezóne sa v uliciach mesta koná celá rada kultúrnych podujatí.
Bečiči leží na úpätí pohoria Lovčen v nádhernej piesčitej zátoke, ktorá je súčasťou Budvanského zálivu. Z letoviska vedie 4 km dlhá pobrežná promenáda do letoviska Budva. Pýchou mesta je krásna takmer 2 km dlhá piesková pláž, ktorá je považovaná za najkrajšiu v krajine (Modrá vlajka). More tu spadá do hĺbky veľmi pozvoľna a je tak ideálne pre rodiny s malými deťmi. K dispozícii je moderný plážový servis aj strediská vodných športov. Letovisko lemujú borovicové lesy, zaisťujúce príjemný tieň. V centre mestečka je množstvo obchodíkov, barov, reštaurácií, tradičný trh, požičovne automobilov a skútrov aj športoviská. Budva je situovaná v strede časti čiernohorského pobrežia. Veľmi živé letovisko sa pýši krásnymi štrkovými aj piesočnatými plážami s pozvoľným vstupom do mora (Modrá vlajka). Pestrý je aj tunajší podmorský život. Historické centrum mesta je obohnané stredovekými hradbami. Nachádza sa tu jedno z najbohatších archeologických nálezísk v v Európe. V priebehu rokov tu boli objavené pozostatky gréckeho aj rímskeho pohrebiska s takmer troma tisíckami cenných predmetov. V hlavnej sezóne žije mesto veľmi bujarým nočným životom (bary, reštaurácie, nočné kluby, plážové diskotéky, šport bary). V mestskom prístave je návštevníkom k dispozícii plavecký bazén a bazén pre vodné pólo. Služby jachtárom zaisťuje Marina Budva.
Boka Kotorska je úchvatný záliv, ktorý býva často prirovnávaný k nórskym fjordom (najjužnejší európsky fjord). V Boke Kotorskej sú ako na jednom z mála miest v čiernohorskom prímorí v mori i na brehu sladkovodné pramene - Vrulja. Pozdĺž pobrežia sa nachádza celý rad krásnych historických miest (Hercog Novi, Tivat, Perast, Risan, Kotor). Miesto patrí k obľúbeným výletným cieľom. Obzvlášť krásne je mesto Kotor ktoré dalo celému zálivu meno. Leží v samom konci zálivu a vďaka svojej jedinečnosti bolo zapísané na zoznam UNESCO (pevnosť, kostoly, meštianske domy, námorné múzeum). Čanj leží medzi letoviskami Petrovac a Bar. Vyniká živou atmosférou aj polohou na krásnom mieste Barská Riviéra. Mestská piesočnato-kamienková pláž (pozvoľný vstup) je rozdelená na dve polovice strmými skaliskami. K dispozícii je moderný plážový servis. Len niekoľko minút chôdze od centra mesta sa nachádza nádherná Kráľovnina pláž (prístupná len z mora). Miločer - leží neďaleko Bečiči. Nachádza sa tu letné kráľovské sídlo so starostlivo udržiavanými záhradami. Pozdĺž pobrežia je postavené množstvo luxusných hotelových rezortov, barov i štýlových reštaurácií. Hlavnou plážou mesta je dlhá piesočnatá Kráľova pláž (pozvoľný vstup), lemovaná zeleňou. Petrovac na Moru je jedným z najobľúbenejších letovísk. Leží v príjemnej zátoke, obklopené horami, olivovými sadmi aj borovicovými hájmi. Pôvodná rybárska osada sa postupom rokov premenila v moderné letovisko s kompletným zázemím. Hlavná pláž je kamienková s pozvoľným vstupom. V okolí sa nachádza množstvo menších pláží, veľmi obľúbených medzi nudistami. Vody v okolí letoviska sú obľúbené medzi potápačmi. Kúsok za mestom stojí na malom návrší kláštor Gradište, ktorého súčasťou sú tri kostoly (obľúbený výletný cieľ).
Sutomore leží medzi letoviskami Petrovac rad športovísk (stolný tenis, basketbal, vodné športy, futbal, volejbal, basketbal, bowling, plážový volejbal, mini golf, detské ihriská). Za hlavnou piesočnatou plážou leží kamenistá nudistická pláž. Ďalšia krásna, skalnatá pláž je pláž Maljevik. V mori sú k videniu archeologické pozostatky. Centrom spoločenského života je promenáda, ktorá vedie pozdĺž pláže. Nájde sa tu dostatok kaviarní, reštaurácií, barov a ďalších zábavných podnikov. Na hotelových terasách sa usporadúvajú pravidelné tanečné večery so živou hudbou či diskotéky.
Sveti Stefan je najluxusnejšie čiernohorskej letovisko. Leží na juhu Budvanského zálivu. Na skalnatom polostrove, spojenom s pevninou úzkou piesočnou šijou, v 1. polovici 15. storočia vznikla rybárska dedinka, ktorú tu vybudovalo dvanásť rodín čiernohorského rodu Paštrovičov. Osada bola pomenovaná podľa kostolíkov po Sv. Stefanovi z 15. stor. Na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia bol ostrov prebudovaný na prepychové mestečko pre VIP klientelu. Mesto je vďaka chránenej polohe porastené množstvom kvetov a zelene. Krivolaké úzke uličky a nepravidelné schodištia, spájajúce jednotlivé stavby, podčiarkujú romantickú atmosféru tohto morom obklopeného miesta. Na piesočnatej šiji spájajúcej polostrov s pevninou je krásna pláž z navezeného piesku, čiastočne platená a čiastočne určená len pre hotelových hostí. Ďalšie príležitosti na kúpanie možno nájsť po oboch stranách novšej časti mestečka.
Ulcinj je najjužnejším letoviskom čiernohorského pobrežia. Nachádza sa tu celý rad starobylých pamiatok i krásna piesočnatá pláž. Vďaka veľmi vysokým teplotám tú kúpacia sezóna trvá od apríla do októbra. Ulcinj býva veľmi často cieľom športovo zameraných turistov. Ideálne sú tu podmienky takmer pre všetky vodné športy (surfing, potápanie). V letovisku je návštevníkom k dispozícii moderná infraštruktúra (hotely, penzióny, obchody, reštaurácie, diskotéky, požičovne automobilov a bicyklov, trhy).